I want to get the pricing just right; do you have any tips?

If you’re unsure where to start, the easiest thing to do is take a look at how other MV Stars with similar content are pricing their vids. You’ll find inspiration for everything from categories, price points, and more. But at the end of the day, nobody knows your content like you do!  

Depending on the length of your vid and what's in it, an easy and interesting way of pricing your vids can be on a per-minute basis. Here’s an example: 

Say, you have a 10-minute vid that was not super complicated to create. You can charge $1 or $2 per minute.  

Or you have another vid that required a lot of work to make! The editing was challenging, and you had to pay someone because it was a collaborative vid, so maybe charging $6 or $7 per minute would be better. 

Another way you can also price your vids is to set a base cost of X amount and then cost your vid per minute. For example: if you have a 10-minute vid and your base is $4 + $1 per minute. That 10-minute vids will be sold at 14$.  

Obviously, you can adjust your pricing depending on what currency you are more comfortable calculating your revenue in. 

You'll want to watch the MVU class on pricing your vids to better understand how to price your content! Take a look at MVU Episode 6 for all of the details.



MV Stars Help Center

Choose the subject below that best describes how we can help.

Contact MV Support